Prieskoninis aliejus – tai dažniausiai ypač tyras alyvuogių aliejus pagardintas prieskoninėmis žolelėmis, tokiomis kaip bazilikas, mairūnas, čiobrelis ir t.t ar įvairiais priedais, kurie suteikia aliejui savitą skonį ir kvapą. Aromatiniai aliejai vartojami tiek kepimui tiek padažams. Kodėl dažniausiai tai ypač tyras alyvuogių aliejus? Todėl kad būtent šis aliejus geriausiai, stipriausiai ir greičiausiai pasisavina naudojamų prieskonių aromatą.
Pasigaminti namuose aromatinį – prieskoninį aliejų nėra sudėtinga. Pirmiausia, Jums reikia nuspręsti kokias žoleles ar kitus priedus naudosite: šviežius ar džiovintus, žoleles ar kitus prieskonius ir panašiai. Renkantis priedus reikėtų žinoti, kad naudojant šviežias žoleles, aliejaus vartojimo laikas bus nuo savaitės iki 1 mėnesio. Jei aliejų gardinsite priedais, turinčiais savyje vandens (česnakais, čili pipirais, citrinų žievelėmis ar kitais), juos pirma reikės per naktį palaikyti acte, kad neliktų vandens. Naudojant džiovintas žoleles ar priedus aliejus išsilaikys ilgiausiai, tačiau jo aromatizavimosi laikotarpis truks apie 1 mėnesį.
Taigi, reikia susirasti stiklinę uždaromą talpą tam, kuo puikiausiai tiktų stiklinis butelis, turintis kamštį. Jį gerai išplaukite ir, svarbiausia, išdžiovinkite.
Aromatų ruošimas:
1. Džiovintų. Su džiovintais priedais bei žolelėmis mažiausiai vargo – jas tereikia sudėti į būsimą aliejaus indą (dėti apie ketvirtį viso indo) ir užpylus aliejų užsandarinti. Kad aliejus įgautų stiprų aromatą, kaip minėjome, reikėtų jį palikti tamsioje sausoje vietoje apie mėnesį, tačiau tokį aliejų galėsite naudoti iki metų.
2. Žalių prieskoninių žolelių. Pirmiausia, jas nuplauti ir 3 minutėms sudėti į verdantį vandenį. Vanduo turi būti nesūdytas. Jau praėjus minutei, pajusite prieskonių aromatą. Taigi po 3 minučių prieskonius išimame perleidžiame šaltu vandeniu. Tokias lapines prieskonines žoleles kaip bazilikas, šalavijas ar kiti reikėtų truputį susmulkinti, kad išskirtų kuo daugiau aromato. Susmulkintas jas dedame ant popierinio rankšluosčio, kad džiūtų. Geriausia prieskonius palikti ant saulės ar net per visa naktį, kad tikrai gerai nudžiūtų vanduo. Pačiame aliejuje bakterijos tikrai nesidaugina, tačiau vandenyje jos gali pradėti plisti, todėl negalima palikti nei mažiausio lašelio vandens.
3. Kiti priedai. Kiti priedai, turintys savyje vandens, turi būti išsausinti, t.y. turi bent parą mirkti acte, actas ištraukia vandenį. Tokie, savyje vandens turintys priedai yra aštrūs pipirai, česnakai, citrinos žievelės, riešutai ir kt. Juos pirmiausia nuplauname, o tada dedame į indą su actu ir paliekame bent parai, po to dedame ant popierinio rankšluosčio ir nusausiname. Lygiai taip pat kaip ir džiovintus priedus sudėkite į aliejaus indą, užpilkite bei užsandarinkite.
Kartu su smulkintos žolelėm įdėkite vieną nesmulkintą, taip iš paprasto aliejaus padarysite puikią dekoraciją virtuvei.
[…] 3 v.š. česnakinio ar bazilikų aliejaus […]