Žuvies sultinys – tai vienas iš greičiausiai paruošiamų sultinių, išsiskiriantis savo šviežumu, kvapnumu bei skoniu. Lengvai paruošiamas ir nereikalaujantis didelių išlaidų. Tokį sultinį puikiausiai išvirsite iš ką tik nupirktos žuvies likučių, tokių kaip kaulai, galvos ar kitos dalys, kurių nepanaudojote gaminant.
Su geru, namie gamintu sultiniu, ne tik išvirsite skanią žuvienę, bet ir turėsite progą išbandyti daugybę įvairiausių puikaus skonio receptų. Tad visada pasistenkite sultinio pasigaminti daugiau į priekį, kad bet kada jo prireikus, turėtumėte po ranka.
Kaip ir su kiekvienu receptu, kad ir koks jis būtų paprastas, keletas net ir menkiausių klaidų gali labai greitai sugadinti jūsų patiekalą. Lygiai taip pat, žinant keletą gudrybių, patiekalo skonį galima pagerinti iki begalybės 🙂 Tad toliau ir bandysime Jus supažindinti su svarbiausiais dalykais, kuriuos vertėtų žinoti prieš verdant žuvies sultinį.
Kokių žuvų kaulai labiausiai tinka sultiniui?
Jei manote, kad iš nupirktos žuvies nebus pakankamai likučių sultiniui, būtinai jų paprašykite pardavėjo žuvies turguje ir jis tikrai jų parduos labai pigiai, o gal net ir atiduos veltui 🙂
Sultiniui geriausiai tinka baltų žuvų kaulai, tokių kaip jūros ešeriai, menkės, įvairios plekšnių šeimos žuvys ar kai kurios upinės žuvys. Taip pat venkite riebių žuvų, tokių kaip lašišos, skumbrės, karpiai ar tunas. Nuo jų žuvies sultinys pasidarys riebus, neskaidrus ir gana nemalonaus skonio.
Labai svarbu visus žuvies kaulus švariai nuplauti ir nuvalyti, kad neliktų jokių kraujo likučių bei žiaunų. Jie sultinį gali padaryti nemaloniai kartų. Labai daug gero skonio sultiniui prideda žuvų galvos, tačiau su jomis reikia būti atsargiems ir dar kruopščiau jas valyti, kad neliktų jokių nepageidaujamų liekanų bei žiaunų. Geriausias būdas nuvalyti kaulus, tai gerai nuplauti po šalto vandens srove ir šiek tiek palikti mirkti vandenyje, kad užsilikę nešvarumai iškiltų į paviršių.
Kokias daržoves naudoti sultiniui?
Dažniausiai sultiniui naudojamos tokios daržovės kaip salieras, poras bei svogūnas. Taip pat kai kuriose virtuvėse dažnai pasitaiko ir pankolis. Venkite naudoti morkas, nes jos tuoj pat pakeičia sultinio spalvą. Iš žolelių labiausiai tinka krapai, petražolės ir lauro lapai. Jei gaminate subtilesnio skonio prancūziško stiliaus žuvies sultinį, tuomet skonį galite dar labiau išryškinti, naudodami čiobrelį ar peletrūną.
Būtinai daržoves stenkitės supjaustyti smulkesniais gabaliukais, nes taip galėsite apkepinti didesnį daržovės plotą ir išgauti daugiau skonių.
Kokius prieskonius naudoti?
Žuvies sultiniui kažkokių ypatingų prieskonių nereikia, kadangi visą skonį suteikia pati žuvis bei žolelės su daržovėmis. Vienintelis prieskonis, kurio jums gali prireikti – tai druska. Tik būkite atsargūs ir jos nepadauginkite, nes per daug sūrumo gali užgožti pačio sultinio skonį. Jei planuojate sultinį gaminti labiau koncentruotą, tai yra dar labiau išgarinti, tuomet geriausia druska pagardinti pačioje pabaigoje, nes kitaip galima labai lengvai sultinį persūdyti.
Kur žuvies sultinys yra naudojamas?
Pirmiausia, tai žinoma žuvienėms. Iš tokio sultinio išvirsite nepakartojamą tradicinę lietuvišką žuvienę, suomišką žuvienę ar net ypatingai skanią sicilietišką žuvienę. Žinoma, visas šias žuvienes galima išvirti ir naudojant tik vandenį arba parduotuvėje pirktus sultinio kubelius, tačiau, vieną kartą pabandę išvirti žuvienę iš tokio sultinio, daugiau niekada kitaip nebegaminsite 🙂 O jei norite išbandyti kažką subtilesnio, būtinai išbandykite prancūzišką jūros gėrybių troškinį (Bouillabaisse).
Taip pat, restoranuose dažnai praktikuojama, kad sultinys yra garinamas, kol sumažinamas jo kiekis net 80-90%, taip suintensyvinant skonį iki maksimalaus. Tokį sultinį galima užšaldyti mažais gabaliukais ir turėti savo gamybos žuvies sultinio kubelius. Tuomet, bet kada prireikus, tokį kubelį ištirpinate karštame vandenyje ir turite žuvies sultinį.
Tokie sultinio kubeliai dažnai naudojami įvairiems padažams. Koncentruotą sultinio kubelį sumaišius su šiek tiek sviesto, pagardinus citrinos sultimis bei įvairiomis žolelėmis, gausite nuostabų padažą, kuris tiks tiek prie žuvies, tiek prie jūros gėrybių.
Šaldymo kameroje žuvies sultinys gali išsilaikyti iki 3-4 mėnesių, todėl nebijokite jo pasigaminti daugiau į priekį, kad bet kada prireikus galėtumėte atitirpinti ir panaudoti savo nuostabiems kulinarijos šedevrams 🙂
Skanaus!
Parašykite komentarą